voor inwoners, met gemeenten

Advies Gezondheidsraad: COVID-19-vaccinatie najaar 2026 voor kleinere doelgroep

Publicatiedatum: 17 maart 2026

De Gezondheidsraad adviseert om de COVID-19-vaccinatie in het najaar van 2026 aan te bieden aan een kleinere groep mensen dan in voorgaande jaren. De leeftijdsgrens voor mensen zonder medische indicatie gaat van 60 jaar naar 70 jaar. Het advies geldt voor 2026 en 2027.

Wie komen in aanmerking voor vaccinatie?

De Gezondheidsraad adviseert om de COVID-19-vaccinatie in het najaar van 2026 aan te bieden aan:

  • Mensen van 70 jaar en ouder
  • Mensen van 50 tot en met 69 jaar met een medische indicatie
  • Volwassenen en kinderen uit medisch hoog-risicogroepen
  • Zorgmedewerkers die direct contact hebben met kwetsbare patiënten.

Wat verandert er ten opzichte van 2025?

De doelgroep verandert op een aantal punten. De leeftijdsgrens voor mensen zonder onderliggende aandoeningen gaat omhoog van 60 naar 70 jaar. Ook adviseert de Gezondheidsraad om mensen van 50 tot en met 69 jaar met een medische indicatie vaccinatie aan te bieden. Voor bewoners van langdurige zorginstellingen, anders dan verpleeghuizen, geldt voortaan een aangepast advies. Zij komen in aanmerking voor vaccinatie als zij een medische indicatie hebben en tussen de 50 en 69 jaar oud zijn, 70 jaar of ouder zijn of behoren tot een medisch hoog-risicogroep. Voor bewoners van verpleeghuizen verandert er niets. Zij komen vanaf 18 jaar in aanmerking voor vaccinatie.

Advies voor 2026 en 2027

De Gezondheidsraad vindt het niet meer nodig om het advies elk jaar opnieuw vast te stellen. Daarom geldt dit advies voor zowel 2026 als 2027. Ontwikkelingen rond het virus en vaccins worden wel gevolgd. Als dat nodig is, kan het advies worden aangepast. Minister Hermans van VWS heeft het advies van de Gezondheidsraad overgenomen.

Gevolgen voor de uitvoering

Doordat de doelgroep kleiner wordt, komen minder mensen dan vorig jaar in aanmerking voor vaccinatie. Dat heeft gevolgen voor de uitvoering van de najaarsronde. Naar verwachting zijn minder vaccinaties nodig en wordt de communicatie aangepast aan de nieuwe situatie. Ook wordt onderzocht hoe mensen van 60 tot en met 69 jaar met een medische indicatie goed geïnformeerd kunnen worden. Hoe de najaarsronde van 2026 zodat de doelgroep goed wordt bereikt en vaccinatie toegankelijk blijft, wordt nog verder uitgewerkt.

Meer nieuws